Jak płacić Blikiem – instrukcja

Coraz więcej osób korzysta z płatności mobilnych. To wygodna i bezpieczna forma, z której można skorzystać niemal w każdym miejscu. Nie wymaga noszenia gotówki, pamiętania o wypłacie pieniędzy z bankomatów. Wystarczy tylko smartfon, który każdy ma przy sobie. W ostatnich latach bardzo popularny stał się BLIK. Co to jest i dlaczego decyduje się niego tak wiele osób? Mimo coraz większej popularności tego rozwiązania, wiele osób cały czas zastanawia się jak płacić Blikiem. Poniższy artykuł powstał po to aby przybliżyć historię tego systemu oraz wyjaśnić w jaki sposób można dokonywać płatności Blikiem.

BLIK – trochę historii o systemie

Historia BLIK sięga 2015 r., kiedy to powstały pierwsze usługi, umożliwiające wykonywanie przelewów bezpośrednio na telefon. Nie potrzebny był numer konta odbiorcy, wystarczył tylko jego numer telefonu. BLIK powstał z inicjatywy polskich banków, zapoczątkował go inny system płatności stworzony przez PKO BP, czyli IKO. Przez pięć lat swego istnienia BLIK zyskał 8,4 mln użytkowników w całej Polsce. Przez ten okres wykonano ponad 350 mln transakcji, na kwotę ponad 47 mld złotych. Kwoty te mówią same za siebie. Warto jeszcze zwrócić uwagę, że w 2015 r. było zaledwie wykonanych 2 mln transakcji, więc wzrost jest ogromny.

BLIK – co to jest?

Jak płacić Blikiem? Mobilne płatności
Jak płacić Blikiem? Instrukcja krok po kroku

BLIK to polski system płatności mobilnych, który umożliwia dokonywanie płatności za pomocą smartfonów, bez konieczności używania kart płatniczych. Za pomocą Blika można dokonywać wiele transakcji. System ułatwia życie, dlatego warto dowiedzieć się, jak płacić blikiem, jakie funkcjonalności posiada. Uważa się, że w przyszłości BLIK stanie się standardem w dokonywanie wszelkich płatności. Regularnie rośnie liczba punków, w których można dokonywać płatności za jego pomocą. Można z niego korzystać w najbardziej znanych systemach płatności tj. DotPay, Przelewy24, PayU i tPay. Blik jest również zintegrowany z Allegro, czyli największym serwisem zakupowym w Polsce. Umożliwia szybką płatność, bez straty cennego czasu. System jest uniwersalny, pozwala do dokonywanie wielu różnorodnych operacji, tj.:

  • Wypłacanie pieniędzy z bankomatu bez korzystania z karty (bankomaty Euronet, Planet Cash i banków PKO BP, Aliora, ING, Millennium, mBanku, Getinu i Santander – ponad 12 tys. bankomatów w Polsce). Procedura wypłat jest prosta, bezpieczna, zajmuje kilka chwil. Należy tylko znaleźć bankomat z bikiem, w aplikacji wybrać opcję wypłaty z bankomatu, wygenerować kod, wpisać go i zatwierdzić.
  • Wykonywanie płatności na stronach internetowych,
  • Wykonywanie płatności w stacjonarnych sklepach i punktach usługowych,
  • Możliwość wykonywania płatności w placówkach Poczty Polskiej, w wieku urzędach i instytucjach publicznych,
  • Wykonywanie przelewów na numer telefonu (nowość dostępna w wybranych bankach),
  • Wykonywanie wpłat w bankomatach
  • Generowanie specjalnych czeków BLIK – jest to 9-cyfrowy kod, który można samodzielnie wykorzystać lub przekazać go innej osobie.

BLIK–  które banki korzystają z systemu?

Z roku na rok Blik zyskuje coraz większą popularność. Obecnie ma już ponad 8 mln użytkowników, a liczba to regularnie rośnie. Usługa dostępna jest w największych bankach w Polsce, tj.

  • Alior Bank,
  • Bank Millennium, 
  • Santander Bank Polska SA,
  • ING Bank Śląski,
  • mBank,
  • PKO BP, 
  • Inteligo,
  • Noble Bank, 
  • Getin Bank, 
  • T-Mobile Usługi Bankowe, 
  • BNP Paribas, 
  • Credit Agricole, 
  • Pekao SA, 
  • w bankach zrzeszonych w  grupie SGB

BLIK-  jak zacząć korzystać z systemu? Jak płacić Blikiem?

Aby korzystać z sytemu BLIK, trzeba być klientem jednego z banków, który uczestniczy w systemie płatności mobilnych. Nie ma konieczności instalowania nowej aplikacji, system korzysta z aplikacji mobilnych danego banków. Nie trzeba logować się do banku i autoryzować płatności. Transakcje łączą klienta płatności mobilnych z punktem, w którym dokonuje się płatności, obsługiwane są przez agenta rozliczeniowego. Aby zapłacić za pomocą bliku, niezbędny jest kod jednorazowy, który generowany jest na żądanie banku przez system Polskiego Standardu Płatności. Kod składa się z 6 cyfr i ważny jest tylko przed 2 minuty. Należy nie zwlekać z dokonaniem płatności, ponieważ kod szybko traci ważność. Jeżeli w tym czasie klient nie zdąży dokonać płatności, może wygenerować kolejny kod. Całość płatności przebiega szybko i bezproblemowo. Oto instrukcja krok po kroku jak dokonać płatności za pomocą BLIK.

  1. Należy wygenerować kod, który wyświetlany jest na telefonie,
  2. Kolejny krok to wprowadzenie (przepisanie) kodu w terminalu (punkt stacjonarny), na stronie internetowej lub bankomacie,
  3. Kod należy zatwierdzić na klawiaturze. I to wszystko, co robi klient.
  4. Autoryzacja przekazywana jest przez akceptanta, za pośrednictwem Polskiego Standardu Płatności,
  5. Kod jest weryfikowany przez Polski Standard Płatności i autoryzacja przekazywana jest do banku,
  6. Po autoryzacji do banku odpowiedź przekazywana jest do Polskiego Standardu Płatności, który przekazuje ją do akceptanta.
  7. I gotowe, płatność została dokonana.

Całość zajmuje około minuty, dlatego ten system płatności cieszy się dużym powodzeniem. W dzisiejszym świecie większość ludzi gdzieś się spieszy, nie chce tracić czasu na zbędne rzeczy. BLIK wychodzi naprzeciw wszystkich zabieganym, dla których czas jest na wagę złota.

Czy BLIK jest płatny?

Dokonywanie płatności za pomocą BLIK  jest darmowe, system nie pobiera prowizji od płatności. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku wypłat z bankomatów. Wysokość pobieranej prowizji jest  zależna od konkretnego banku. Zwykle wynosi 5 zł, ale w wielu bankach usługa jest również bezpłatna.  Niemniej przy płatnościach w sklepach internetowych Blik to preferowana forma płatności ze względu na niskie koszty jakie ponosi sklep przy obsłudze płatności. Niektóre sklepy nie pobierają opłaty za płatność za towar tylko jeżeli płacicie Blikiem.

Zalety z korzystania płatności za pomocą BLIK

Skoro wiecie już jak płacić Blikiem to warto teraz przybliżyć zalety tego popularnego systemu. Główne z nich to:

  • duża dostępność, z systemu można korzystać w większości banków polskich,
  • jest wygodny, pozwala na nieużywanie kart płatniczych i nielogowanie się do bankowości internetowej,
  • niweluje ryzyko przechwycenia danych przez osoby niepowołane,
  • transakcje są bezpieczne, pozwala uniknąć cyfrowych zagrożeń, np. skopiowania przez przestępców karty płatniczej,
  • nie trzeba wprowadzać danych wrażliwych, takich jak nazwisko, numer karty czy pesel,
  • płatności realizowane są bardzo szybko,
  • środki księgowane są na bieżąco, co pozwala na porządek w finansach

Czy BLIK jest bezpieczny? Jak płacić Blikiem w bezpieczny sposób

Wiele osób, które nie korzystają z blika i tym samym nie wiedzą jak płacić blikiem, obawia się, że operacje mogą być niebezpieczne i mogą skończyć się utratą pieniędzy. To błędne myślenie, ponieważ system należy do jednego z najbezpieczniejszych, ma wiele zabezpieczeń, które uniemożliwiają działanie cyberprzestępców. Główne środki zabezpieczające system płatności mobilnych to:

  • Czas aktywności kodu – maksymalnie 2 minuty, po tym czasie nie ma możliwości skorzystania z tego samego kodu,
  • Pozyskanie lub zeskanowanie cudzego bliku nie jest groźne,
  • Transakcje blikiem powyżej 50 zł wymagają dodatkowej akceptacji za pomocą kodu PIN, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie dla użytkowników systemu,
  • Każdy użytkownik może ustawić sobie dowolny limit w zakresie wykorzystania dziennej kwoty do realizowania płatności,

W trakcie 5 lat istnienia Blika nie zaobserwowano nadużyć i niebezpiecznych działań w ramach cyberprzestępczości. Większość klientów jest zadowolona z usługi, ceni ją za szybkości bezproblemowość. Przestępstwa, które się zdarzają, nie wynikają z błędów systemu, a raczej z naiwności użytkowników. Oszuści zajmują konta znajomych z Facebooka i ich imieniu wysyłają prośbę o szybkie podanie blika. Tłumaczą, że zapomnieli pieniędzy, a są akurat w sklepie czy u lekarza. Jeżeli osoba uwierzy i wyśle kod, oszust w ciągu dwóch minut może wypłacić pieniądze z konta. Otrzymaną prośbę warto zweryfikować, dzwoniąc do znajomego. Najczęściej okaże się, że to nie on chce pożyczyć nasze pieniądze. Aby uniknąć tego typu problemów, warto pamiętać o zasadach bezpiecznego korzystania z internetu. Trzeba pilnować swoich haseł, zawsze wylogowywać się z używanych aplikacji, nie otwierać wiadomości od nieznanych osób. Dzięki temu uda nam się uniknąć utraty pieniędzy i przechwycenia danych osobowych. Warto również co jakiś czas sprawdzić swój status w biurze informacji kredytowej lub biurze informacji gospodarczej (na przykład w KRD). Dzięki temu możemy na bieżąco kontrolować czy nie padliśmy ofiarą oszustów którzy wyłudzili kredyt na nasze dane. Tutaj znajdziecie instrukcję jak sprawdzić się w BIK, a pod tym linkiem mamy poradnik jak sprawdzić się w KRD.

BLIK to system, który szturmem wkracza w życie Polaków. Coraz więcej ludzi korzysta z wygodnych płatności mobilnych, a BLIK doskonale wpisuje się w ten trend. Jest to uniwersalne rozwiązanie, które pozwala płacić niemal w każdym miejscu, bez korzystania z gotówki i kart płatniczych. Każdy, komu zależy na bezpiecznych i szybkich płatnościach, powinien dowiedzieć się, jak działa BLIK i zacząć z niego korzystać. Mam nadzieję, że po lekturze powyższego artykułu nie będziecie się dłużej zastanawiać jak płacić Blikiem i czy warto to robić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *