5 zasad, których musi przestrzegać każdy posiadacz kredytu hipotecznego

Stałeś się szczęśliwym posiadaczem nieruchomości. Kosztowało cię to sporo wyrzeczeń, uzbierałeś wymagany wkład własny i teraz możesz cieszyć się własnym mieszkaniem. Z zapałem urządzasz dom i myślisz, że teraz będzie już łatwo. Trzeba tylko spłacać ratę kredytu hipotecznego i nic więcej. To nie do końca prawda, od teraz musisz przestrzegać kilku ważnych zasad.

Sprawdzaj bank

Co jakiś czas musisz sprawdzać, czy nie zmieniają się warunki, na jakich bank udzielił ci kredytu. Śledź aktualne promocje i pamiętaj, żeby w odpowiednim terminie zrezygnować z dodatkowych produktów, które wziąłeś, aby skorzystać z atrakcyjniejszej marży, np. z karty kredytowej. Kredyt bierzesz na wiele lat, w tym czasie część banków zniknie z runku, dojdzie do fuzji, a bank może zmieniać warunki ubezpieczenia czy opłaty za prowadzenie konta. Negocjuj i sprawdzaj.

Odkładaj pieniądze

Poduszka bezpieczeństwa powinna być twoim obowiązkowym celem finansowym. W chwilach kryzysu czy zapaści, musisz mieć z czego opłacać raty. Wakacje kredytowe nic nie dają, na jakiś czas zapominasz o ratach, ale potem jest ci jeszcze trudniej. Zdecydowanie lepiej opłacać je systematycznie, korzystając z oszczędności.

Nadpłacaj, kiedy tylko możesz

Wszelkie nadwyżki finansowe, dodatkowe premie czy nagrody wpłacaj na rzecz kredytu. Nie jest to najdroższy kredyt na rynku, ale jest obciążeniem i znakomicie byłoby jak najszybciej się go pozbyć. Jeśli masz pieniądze, nie rozmyślaj, tylko wpłać tyle, ile masz. Pokrycie kilku rat pozwala na ponowne przeliczenie kredytu. Może skrócisz okres spłaty lub obniżysz ratę.

Otwieraj każdą korespondencje od banku

Bardzo niedbale podchodzimy do informacji przesyłach przez bank, zwłaszcza jeśli to maile. Nie sprawdzamy też komunikatów. Bank może zmienić tabele opłat czy prowizji, a ty nawet nie będziesz o tym wiedział i nie dasz sobie szansy na reakcję.

Kontaktuj się z bankiem w razie trudności

Jeśli masz jakiekolwiek kłopoty z płynnością finansowa, natychmiast skontaktuj się z bankiem i poinformuj o tym. Bankowie wcale nie chodzi o to, aby przejąć twoja nieruchomość i natychmiast się ciebie pozbyć. Zależy mu na twoich pieniądzach i na tym, byś oddał to, co pożyczyłeś. Jeśli sam wyjdziesz z propozycją na pewno uda się obniżyć ratę, czy na jakiś czas zawiesić spłaty.

Marek Zieliński

Redaktor portalu WIEM123.pl. Interesuje się ekonomią i nowymi technologiami

Dodaj komentarz