Jak sprawdzić się w BIK – za darmo

Biuro Informacji Kredytowej to instytucja powołana przez Związek Banków Polskich. Celem instytucji jest minimalizacja ryzyka kredytowego. W jaki sposób? BIK gromadzi informacje na temat tego jak spłacamy nasze zobowiązania finansowe. Jeżeli weźmiemy kredyt w banku to właśnie do BIKu będą trafiały informacje tego jak spłacamy raty. Później do tej informacji dostęp będą miały inne instytucje finansowe takie jak banki i firmy pożyczkowe. Jeżeli spłaciliśmy nasze zobowiązanie zgodnie z harmonogramem będziemy wiarygodnym klientem dla innych instytucji z których będziemy chcieli pożyczyć pieniądze. Jeśli jednak mieliśmy duże opóźnienia w spłacie lub nie spłaciliśmy naszego zobowiązania do końca będzie to dla nas oznaczała duże trudności lub całkowity brak skorzystania z kolejnego kredytu, pożyczki. W ten sposób banki ostrzegają się nawzajem przed nieuczciwymi kredytobiorcami. 

Biuro Informacji Kredytowej – zasady działania

BIK został stworzony na podstawie prawa bankowego uchwalonego w 1997. To właśnie w tej ustawie znalazł się zapis pozwalający bankom stworzyć instytucję, która będzie upoważniona do zbierania, przetwarzania i udostępniania informacji na temat spłacanych oraz spłaconych już zobowiązaniach kredytowych. Dane te są wykorzystywane przez wszelkiej maści instytucje finansowe przy ocenie ryzyka kredytowego. Zakres przetwarzanych danych to między innymi dane osobowe, data udzielenia kredytu, ilość rat oraz planowany termin całkowitej spłaty zobowiązania. Dane są aktualizowane przynajmniej raz w miesiącu wraz z informacją o tym czy rata została zapłacona w terminie czy też nie. Dane na temat opóźnień w spłatach mogą być przechowywane przez BIK do 5 lat od czasu spłaty zobowiązania. Ciekawym aspektem jest również przypadek gdy w BIK nie ma żadnych informacji na temat naszej kredytowej historii. Dzieje się tak gdy nie korzystaliśmy nigdy z usług ratalnych, kart kredytowych, pożyczek, kredytów. Co ciekawe, w tej sytuacji gdy pójdziemy do banku po nasz pierwszy kredyt lub pożyczkę to bank, z racji braku naszej historii kredytowej może przyznać nam niższy limit, niż w przypadku gdybyśmy jakąś historię posiadali. Wynika to z faktu iż dla banku pojawia się dodatkowe ryzyko, czy na pewno będziemy płacić raty na czas, którego nie jest w stanie dokładnie ocenić poprzez brak naszej historii kredytowej. 

Jak sprawdzić czy jestem w BIKu

Biuro Informacji Kredytowej umożliwia konsumentom sprawdzenie jak wygląda ich historia i jakie informacje na ich temat zostały przekazane do BIKu. Mamy możliwość pobrać bezpłatny raport z tymi informacjami raz na pół roku. Niestety może to potrwać do 30 dni co oznacza długi czas oczekiwania. Można go skrócić jednak będzie wymagało to uiszczenia opłaty w wysokości 39 zł. W poniższym poradniku opiszemy jak krok po kroku założyć konto w systemie BIK. Możecie sami zadecydować na końcu czy chcecie poczekać do 30 dni na otrzymanie raportu za darmo, czy jednak wolicie zapoznać się z raportem na swój temat w ciągu kilkunastu minut. Niezależnie jaką decyzję podejmiecie to by sprawdzić siebie w BIK musicie założyć konto.

  1. Konto zakładamy na stronie bik.pl klikając na zaloguj w prawym górnym rogu strony. 
Jak sprawdzić się w BIK - krok 1 - zaloguj się
Jak sprawdzić się w BIK – krok 1 – zaloguj się
  1. Po kliknięciu otworzy się strona logowania dla użytkowników systemu BIK. Z racji tego że nie mamy jeszcze konta klikamy “Załóż konto”
Jak sprawdzić się w BIK - krok 2 - załóż konto
Jak sprawdzić się w BIK – krok 2 – załóż konto
  1. Kolejnym krokiem na drodze do sprawdzenia czy jesteśmy w BIKu jest uzupełnienie wszystkich wymaganych danych, oraz potwierdzenie faktu iż zapoznaliśmy się z “Regulaminem świadczenia usług drogą elektroniczną w ramach Portalu BIK i “Polityką Ochrony Prywatności Portalu BIK” poprzez zaznaczenie odpowiedniej opcji. Po naciśnięciu przycisku “Dalej” wyskoczy okno z prośbą o potwierdzenie poprawności danych. Jest to o tyle ważne, że jeżeli podamy błędne dane lub się pomylimy nie uda nam się zweryfikować później swojego konta. Dlatego na spokojnie jeszcze raz sprawdźmy czy wszystkie dane są poprawne. Jeśli tak przechodzimy do kolejnego okna w którym musimy przesłać skan naszego dowodu tożsamości. Jeśli to zrobimy to pozostaje nam już tylko zrobienie przelewu weryfikacyjnego na 1 zł. Pamiętajcie o tym że przelew musi zostać zrealizowany z rachunku bankowego należącego do osoby która zakłada konto i pokrywać się z tymi które są na skanie dowodu osobistego.
  1. Na maila który podaliśmy w trakcie rejestracji przyjdzie link aktywacyjny który trzeba kliknąć. Po tym jak to zrobimy, na naszą komórkę przyjdzie SMS z kodem autoryzacyjnym który jest potrzebny do zakończenia procesu zakładania konta. Pozostaje nam już tylko utworzenie hasła do naszego konta i możemy przejść do zamówienia raportu. 
  1. Logujemy się do nowo utworzonego konta i wybieramy ikonę koperty w prawym górnym rogu
Jak sprawdzić się w BIK - krok 5 - napisz wiadomość
Jak sprawdzić się w BIK – krok 5 – napisz wiadomość
  1. Z rozwijanej listy tematów wiadomości wybieramy “Inny temat” i w treści wiadomości piszemy: “W związku z przetwarzaniem moich danych osobowych proszę o udostępnienie mi kopii moich danych osobowych przetwarzanych w państwa systemie.”
Jak sprawdzić się w BIK - krok 6 - treść wiadomości
Jak sprawdzić się w BIK – krok 6 – treść wiadomości
  1. Po napisaniu wiadomości naciskamy przycisk wyślij i pozostaje nam oczekiwać na przesłanie nam raportu na nasz temat przez BIK. Do 30 dni otrzymamy maila z informacją że raport jest gotowy. Logujemy się wtedy ponownie do systemu, klikamy w koło zębate, a następnie w plik do pobrania. Na liście znajdzie się raport z kopią danych jakie przetwarza BIK. Znajdziemy tam informację jakie instytucje pobierały dane na nasz temat, jakie ciążą nad nami zobowiązania obecnie oraz jakie nam towarzyszyły wcześniej.
Jak sprawdzić się w BIK - za darmo
Jak sprawdzić się w BIK – krok 7 – pobierz raport

Szybszym sposobem sprawdzenia siebie w BIK jest wykupienie płatnego raportu za 39 zł. Jeżeli zdecydujemy się na ten krok to raport na nasz temat otrzymamy w parę minut po zrealizowaniu płatności. Raport można zamówić w sekcji “Raporty” na naszym koncie. Musimy wybrać opcję “Raport o mnie” a następnie “Sprawdź ofertę”.

Jak sprawdzić się w BIK - płatny raport
Jak sprawdzić się w BIK – płatny raport

Z listy wybieramy raport jednorazowy za 39 zł i po opłaceniu zamówienia otrzymamy raport dzięki któremu dowiemy się co wiedzą na nasz temat instytucje finansowe w naszym kraju. 

Co jeszcze da mi sprawdzenie siebie w BIK?

Bardzo ważnym aspektem sprawdzenia siebie w BIK jest również to że dzięki pobraniu raportu na swój temat możemy przekonać się czy nikt nie wziął kredytu lub pożyczki na nasze dane. W jaki sposób? Jeżeli pobierzemy raport na swój temat i okaże się że znajduje się w nim informacja na temat zobowiązań o których nie mieliśmy pojęcia może to oznaczać że ktoś posłużył się naszymi danymi by wziąć kredyt lub pożyczkę. W takiej sytuacji musimy natychmiast reagować aby dowiedzieć się skąd to zobowiązanie w raporcie. W pierwszej kolejności skontaktujmy się z instytucją w która tej pożyczki/kredytu udzieliła. BIK aby pomóc konsumentom w walce z takimi sytuacjami stworzył usługę którą nazwał “Alert BIK” W skrócie działa ona w ten sposób, że jak jakaś instytucja sprawdza naszą historię w BIKu to dostajemy powiadomienie o tym na naszą komórkę. Jest to dla nas jasny sygnał że jeśli to nie my występowaliśmy o pożyczkę, to właśnie ktoś wykorzystując nasze dane to zrobił. Jest to na pewno ciekawa usługa w dzisiejszych czasach gdzie coraz trudniej “upilnować” nam nasze dane osobowe które tak często podajemy w różnych formularzach w internecie. Koszt usługi “Alert BIK” to 24 zł za rok. 

Dodaj komentarz