6 nieoczywistych powodów, z których bank może ci odmówić kredytu hipotecznego

Jeżeli marzysz o własnym mieszkaniu i wiesz, że musisz sfinansować tę inwestycję, sięgając po kredyt hipoteczny. Bardzo dokładnie policzyłeś swoje pieniądze i wiesz, że masz środki na wkład własny i wystarczająco wysokie i stabilne dochody, czyli twoja zdolność kredytowa jest wysoka. Równie wysoko oceniasz swoja wiarygodność, bo nie zdarza ci się zapomnieć o płatnościach i skrupulatnie pilnujesz terminów. Tymczasem dostajesz z banku odmowę udzielenia kredytu hipotecznego. Dlaczego?

Wiek

Niestety, osiągnięcie pewnego wieku, całkowicie wyklucza nas jako kredytobiorców. Banki zwykle uznają, że możemy spłacać pożyczkę tylko przez ten czas gdy jesteśmy aktywni zawodowo. Równie niekorzystny jest zbyt młody wiek, gdy nie jesteśmy uznawani za zbyt odpowiedzialnych, oraz nie posiadamy odpowiedniego wkładu własnego.

Brak stabilizacji życiowej

Banki lubią, gdy nasza sytuacja prywatna jest oczywista: jesteśmy samotni, pozostajemy w stałym związku, mamy dzieci. Nie przepadają natomiast za klientami, którzy nie do końca ja ustabilizowali: w trakcie postępowania rozwodowego, czy separacji, w sytuacjach sporu o prawa do opieki nad dziećmi itp. To niepokojące, bo nie zawsze pewny jest finał takich spraw i wiążące się z nim konsekwencje finansowe, które mogą uniemożliwić spłatę kredytu hipotecznego.

Wiele zapytań kredytowych

Wyszukanie korzystnej oferty bankowej nie jest sprawą prostą, ale chodzenie od banku do banku i składanie wniosku w każdym może znacząco obniżyć naszą wiarygodność. Duża ilość zapytań do Biura Informacji Kredytowej (BIK) sprawia wrażenie, że nie jesteśmy zdecydowani lub dostaliśmy decyzję odmowną co obniża nasza wiarygodność.

Brak historii kredytowej

Jeśli wydaje ci się, że niekorzystanie z pożyczek to ogromna zaleta, możesz bardzo się zdziwić. W wielu bankach brak jakiejkolwiek historii praktycznie wyklucza cię jako kredytobiorcę. Nie można przecież sprawdzić, jak wiarygodny jesteś: czy będziesz skrupulatnie spłacał kredyt i przestrzegał terminów. Brak historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej to w tym przypadku wada, a nie zaleta.

Dziwna nieruchomość

Mało wiarygodny deweloper, który znany jest w banku z niewypłacalności, czy niedotrzymywania terminów to problem, który może uniemożliwić ci pożyczenie pieniędzy pod zastaw budowanej przez niego nieruchomości. Równie trudno może być jeśli chcesz kupić dom, czy mieszkanie na wsi, czy w małym miasteczku, gdzie praktycznie nie istnieje rynek nieruchomości i bank nie potrafi odpowiednio wycenić twojego lokalu.

Nieprawidłowo wypełniony wniosek

Niestety, banki to instytucje hierarchiczne i działające w oparciu o określone schematy. Czasem pomyłki czy błędy we wniosku mogą po prostu prowadzić do sytuacji, w której zostanie on odrzucony, bez możliwości dalszej korekty.

Marek Zieliński

Redaktor portalu WIEM123.pl. Interesuje się ekonomią i nowymi technologiami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *