5 porad, jak uniknąć błędów inwestując na giełdzie

Inwestowanie na giełdzie to proces długotrwały, a dążenie za maksymalnym zyskiem sprawia, że czasem nie sposób uniknąć popełniania błędów inwestycyjnych. Ważne jednak, by były one jak najdrobniejsze, po to, aby nie przyniosły zbyt dużej szkody twojemu portfelowi. Jak unikać błędów, inwestując na giełdzie?

Brak presji

Nigdy nie inwestuj tych pieniędzy, których straty nie będziesz mógł przeżyć. To bardzo górnolotne stwierdzenie, ale chodzi o to, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem, nie ryzykuj więc straty tych środków, które potrzebne ci na zapewnienie sobie spokojnego życia. Inwestować można tylko nadwyżki finansowe, których ewentualna utrata będzie smutna, ale nie będzie ani dla ciebie, ani dla twoje rodziny dramatem. Dodatkowo nie próbuj na siłę zarobić. Z pieniędzmi jest tak, że kiedy są ci naprawdę potrzebne na jakiś cel w krótkim terminie trudno go zrealizować.

Tnij straty

Zwykle mamy z tym problem, bo gdy widzimy, że nasza inwestycja przynosi straty, wciąż pozostaje głupia nadzieja. Czekamy z decyzją o sprzedaży, licząc na to, że uda się odrobić straty. Niestety często czekamy tak długo, że są one już nieodwracalne. Zanim zainwestujesz, przemyśl, z jaką stratą się godzisz, a jaka jest już niedopuszczalna i gdy tylko zaczniesz przekraczać próg, wycofuj swoje pieniądze. Stracisz, ale zminimalizujesz szkodę.

Planuj

Z akcjami jest tak, że kupujemy je, za te środki, które zaplanowaliśmy, zwykle żmudnie myśląc o tym, w co chcemy zainwestować. Nie pogłębiamy natomiast planu: nie wiemy, na jak długo inwestujemy, na jakie zyski liczymy i jaką stratę możemy znieść. Opracowanie precyzyjnej strategii pozwoli nam na sprawną realizację.

Jakość transakcji, a nie ilość

Wielu początkujących wpada w pułapkę stałego dokształcania, nieustannej zmiany strategii i nerwowego szukania okazji inwestycyjnych. Wykonujemy dziesiątki małych transakcji, licząc na to, że któraś z nich będzie czarnym koniem. To błąd, bo im bardziej się rozdrabniamy, tym więcej energii musimy poświęcić, żeby śledzić efekty i tym bardziej prawdopodobna staje się pomyłka.

Analiza i czas

Niestety na giełdzie potrzebna jest cierpliwość, a tej często nam brakuje. Nieodzowna jest także analiza własnych błędów i wyciąganie wniosków. Czasem eliminacja jednej pomyłki, znacząco zwiększa zysk, tylko musimy zastanowić się spokojnie, gdzie ją popełniliśmy, dzięki czemu w dłuższej preskryptywnie zarobimy więcej inwestując na giełdzie.

Marek Zieliński

Redaktor portalu WIEM123.pl. Interesuje się ekonomią i nowymi technologiami

Dodaj komentarz