Krajowy Rejestr Długów

Krajowy Rejestr Długów – co to jest?

Krajowy Rejestr Długów jest biurem informacji gospodarczej. Czym są biura informacji gospodarczej opisywaliśmy w innym artykule do którego link znajdziecie tutaj. Krajowy Rejestr Długów jest najstarszą tego typu instytucją w Polsce. Swoją działalność zaczął 7 sierpnia 2003 roku. Podstawową funkcją tej firmy jest udostępnianie informacji o zadłużeniu osób fizycznych i firm. KRD gromadzi, przechowuje i udostępnia dane o długach sporej grupy Polaków i polskich przedsiębiorstw. W bazie znajdują się informację zarówno o osobach niepłacących alimentów, niespłacających rat kredytów i pożyczek jak i firmach które nie regulują swoich faktur.

Krajowy Rejestr Długów Logo
Logo Krajowego Rejestru Długów

Siedziba firmy mieści się we Wrocławiu przy ulicy Danuty Siedzikównej 12. Krajowy Rejestr Długów został założony przez Macieja Kaczmarskiego. Radę nadzorczą oprócz Pana Macieja tworzy jego żona Małgorzata Kaczmarski oraz syn Martin Kaczmarski. W prasie może spotkać informację że władzę nad firmą sprawuje Martin Kaczmarski, który przejął zarządzanie biznesem od ojca parę lat temu.

Skład zarządu Krajowego Rejestru Długów to:

  • Adam Łącki – prezes
  • Jakub Kostecki – wiceprezes
  • Maciej Amelian – wiceprezes

Strona internetowa Krajowego Rejestru Długów to – krd.pl. Można tam znaleźć informację o ofercie skierowanej do firmy które chcą mieć dostęp do bazy dłużników oraz dla konsumentów którzy chcą sprawdzić czy są dłużnikami notowanymi w KRD.

Usługi Krajowego Rejestru Długów

Krajowy Rejestr Długów świadczy różne usługi dla przedsiębiorców. Wynikają one głównie z ustawy o biurach informacji gospodarczej. Do podstawowych należą:

Sprawdzanie firm

Usługa polega na weryfikacji w bazie dłużników wybranego nipu. Jeżeli prowadzisz firmę to po podpisaniu umowy możesz zalogować się do panelu klienta gdzie będziesz miał możliwość pobrać raport o dowolnej firmie. Z raportu dowiesz się czy Krajowy Rejestr Długów ma informację o zadłużenie sprawdzanej przez Ciebie firmy. Skąd KRD wie o tym czy ktoś jest dłużnikiem? Zdobywa tą wiedzę dzięki swojej drugiej usłudze jaką jest dopisywanie dłużników.

Dopisywanie dłużników

Usługa polega na umieszczeniu w bazie dłużników, informacji o nierzetelnym kontrahencie który nie zapłacił nam należnej kwoty wynikającej z umowy między nami. Jeżeli na przykład świadczycie dla kogoś usługi i nie otrzymaliście za nie zapłaty to po spełnieniu określonych w ustawie warunków możecie taką firmę dopisać do listy dłużników KRD. Szczegóły dotyczące warunków wymaganych do spełnienia znajdziecie tutaj. W skrócie musi minąć odpowiedni czas od wymagalności faktury, musimy wysłać wezwanie do zapłaty. Co ważne jeśli przekażecie informację o czyimś zadłużeniu, to KRD je upubliczni co oznacza że wszyscy korzystający z jego usług przedsiębiorcy zobaczą informację o długu tej firmy jeżeli ją sprawdzą. W ten sposób budowana jest lista dłużników. 

Monitoring firm

Usługa polega na dostarczaniu powiadomień na temat zmiany statusu wybranego numeru nip. Według informacji ze strony KRD usługa ta działa 24 h na dobę. W przypadku gdy monitorowana przez Ciebie firma zostanie dopisana do rejestru dłużników to natychmiast dostaniesz powiadomienie o tej sytuacji. Krajowy Rejestr Długów wyśle Ci powiadomienie na wskazany przez Ciebie adres mailowy oraz sms na Twoją komórkę. To bardzo ciekawa usługa pozwalająca nam reagować na bieżąco na zmianę sytuacji finansowej firm z którymi współpracujemy. 

Sprawdzenie rejestru zapytań

Usługa pozwalająca pobrać informację na temat kto i kiedy sprawdzał naszą firmę przez ostatnie 12 miesięcy. Dzięki tej usłudze możemy zaspokoić swoją ciekawość i dowiedzieć się jakie firmy szukały informacji na na temat. Mogą to być nasi konkurenci albo potencjalni klienci którzy przed nawiązaniem współpracy chcą sprawdzić czy mają do czynienia z rzetelną firmą.

Wezwanie do zapłaty

Chcąc dopisać jakąś firmę do rejestru dłużników musimy wysłać do naszego dłużnika wezwanie do zapłaty gdzie znajdzie się informacja że jeżeli w określonym terminie dług nie zostanie uregulowany to będzie to skutkowało umieszczeniem informacji o długu w bazie Krajowego Rejestru Długów. Co do zasady taką czynność musimy zrealizować sami, ale KRD ma usługę polegającą na wysłaniu wymaganego wezwania przez biuro. Wydaje mi się że warto skorzystać z tej opcji ponieważ o wiele bardziej na wyobraźnię dłużnika powinno zadziałać pismo wysłane przez Krajowy Rejestr Długów w którym będzie informacja, że działając w naszym imieniu wzywają go do uregulowania zobowiązania, niż pismo wysłane przez nas. Lepiej aby dłużnik wiedział że współpracujemy z dużą instytucją która pomoże nam odzyskać pieniądze i jesteśmy zdeterminowani aby dochodzić swoich racji. 

Pieczątka prewencyjna

Będąc klientem Krajowego Rejestru Długów zyskujemy możliwość używania czerwonej pieczątki z treścią że współpracujemy z KRD i nieuregulowanie faktury może skutkować wpisaniem jako dłużnik do bazy Krajowego Rejestru Długów. Jest to interesująca forma poinformowania naszych klientów o tym że współpracujemy z KRD i że warto płacić nasze faktury na czas jeżeli nie chce się trafić do rejestru dłużników.

Wniosek jednolity

Po ostatnich nowelizacjach prawa, na biura informacji gospodarczej został nałożony obowiązek udostępniania swoim klientom sprawdzenia wybranej firmy w innych biurach gospodarczych. Oprócz KRD istnieją jeszcze inne biura. Każde z nich prowadzi niezależny rejestr dłużników i może zawierać inne informacje na temat danej firmy. W jednym z biur firma może być wpisana jako dłużnik, natomiast w innym nie. Jeżeli chcemy mieć jeszcze większą pewność czy dana firma jest dłużnikiem czy nie możemy skorzystać z wniosku jednolitego. Zaznaczamy w nim informację jaki nip chcemy sprawdzić i w jakich biurach dokonać tego sprawdzenia. Każde kolejne biuro jest dodatkowo płatne, ale dzięki ich weryfikacji mamy większą pewność że sprawdzana firma nie jest dłużnikiem

Rzetelna Firma

Jest to usługa świadczona przez Kaczmarski Group we współpracy z Krajowym Rejestrem Długów. Polega ona na wystawieniu certyfikatu online na którym jest informacja o tym że nie jesteśmy wpisani na listę dłużników. Wiele firm umieszcza taki certyfikat na swoich stronach. Dzięki temu każdy kto odwiedza ich witrynę może sprawdzić że firma ta jest rzetelna i nie ma długów notowanych w KRD BIG SA. Jeżeli zostaniemy dopisani do bazy jako dłużnik to na certyfikacie pojawi się komunikat że nie spełniamy wymogów programu. Takie zaświadczenie jest dodawana w pakiecie to większości usług KRD. 

Cennik usług 

Cennik usług Krajowego Rejestru Długów można znaleźć pod poniższym linkiem. Opisane powyżej usługi są świadczone w modelu abonamentowym płatnym co miesiąc. KRD oferuje kilka różnych planów abonamentów zróżnicowanych pod względem zawartości oraz ceny.

  1. Biznes Rzetelny – miesięczna opłata 160 zł – w pakiecie znajduje się tylko usługa certyfikatu zaświadczającego o tym że nie jesteśmy dłużnikami notowanymi w Krajowym Rejestrze Długów oraz zyskujemy możliwość sprawdzenia swojej firmy w bazie KRD. Dodatkowo za 19 zł jest możliwość zlecenia KRD wysyłki wezwania do zapłaty do dłużnika w naszymi imieniu

 

  1. Biznes Debiut – miesięczna opłata 350 zł – w pakiecie znajdują się wszystko co było zawarte w pakiecie Biznes Rzetelny oraz dodatkowo wszystkie usługi KRD. Mamy możliwość sprawdzenia 5 innych firm w miesiącu w ramach abonamentu. Każde kolejne sprawdzenie kosztuje 24 zł. Możemy założyć 5 monitoringów na wybrane firmy. Każdy dodatkowy monitoring to koszt 10 groszy miesięcznie. Dłużników możemy dopisywać bez ograniczeń natomiast za darmo możemy usunąć 1 informację o dłużniku. Każde kolejne usunięcie informacji będzie kosztowało 69 zł. W tym pakiecie otrzymujemy również dostęp do doradcy klienta Krajowego Rejestru Długów.

 

  1. Biznes Rozwój – miesięczna opłata 450 zł – pakiet zawiera wszystkie usługi które znajdują się pakiecie Biznes Debiut. Różni się tym że ma większą ilość darmowych sprawdzeń, monitoringów i usunięć informacji o dłużnikach. Kolejno jest to 15 sprawdzeń i monitoringów i 3 usunięcia. Dodatkowo koszt za usunięcie informacji o dłużnikach powyżej darmowego limitu wynosi 59 zł zamiast 69 zł jak to było we wcześniejszym pakiecie.

 

  1. Biznes Komfort – miesięczna opłata 650 zł – pakiet wyposażony we wszystkie usługi z darmowym limitem 30 sprawdzeń i monitoringów oraz umożliwiający na usunięcie 5 informacji o dłużnikach bez dodatkowych opłat. W przypadku przekroczenia darmowych sprawdzeń musimy zapłacić 19 zł za każde kolejne a za ponadlimitowe usunięcie informacji o dłużnikach opłata wynosi 49 zł.

 

  1. Biznes Ekspert – miesięczna opłata 990 zł – największy pakiet dostępny w cenniku. Zawiera 50 darmowych sprawdzeń i monitoringów oraz pozwala na wykreślenie 10 dłużników w miesiącu. Każde kolejne sprawdzenie kosztuje 14 zł, a usunięcie informacji o dłużniku to koszt 39 zł.

Tak wygląda cennik usług Krajowego Rejestru Długów. Wyjaśnienia może wymagać opłata za usunięcie informacji o dłużnikach. W myśl ustawy, to na nas jako na wierzycielu ciąży obowiązek usunięciu wpisu o czyimś zadłużeniu. Jeśli dopisaliśmy kogoś jako dłużnika, to w momencie gdy odzyskamy pieniądze, musimy wykreślić informację o zadłużeniu z rejestru. Jak widać w KRD samo dopisanie kogoś do dłużnika jest bezpłatne, ale wykreślenie większej liczby dłużników niż pozwala nam na to limit zawarty w naszym abonamencie kosztuje kilkadziesiąt złotych. 

Krajowy Rejestr Długów – czy warto?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się czy warto korzystać z usług Krajowego Rejestru Długów. W internecie można spotkać się z opiniami, że przecież znam firmy z którymi współpracuję więc po co mam je sprawdzać. W mojej opinii gdyby to była prawda to nie mielibyśmy w Polsce problemu z zadłużeniem wśród firm i nie byłoby wśród nich upadłości, a takie się zdarzają. Warto wyposażyć się w dodatkowe informację przed podpisaniem nowej umowy z kontrahentem lub przed wystawieniem faktury z odroczonym terminem płatności firmie o której nie wiem zbyt wiele. Biura informacji gospodarczej nam pomagają te informacje uzyskać. Dzięki takim instytucjom jak Krajowy Rejestr Długów możemy zminimalizować nasze ryzyko, a w przypadku już istniejących długów mamy większe szanse na odzyskanie należności niż działając w pojedynkę.

 

Prowadzisz firmę? Korzystasz z usług Krajowego Rejestru Długów? Daj nam znać w komentarzach co sądzisz o tej współpracy. 

Dodaj komentarz