Od czerwca Allegro zacznie pobierać prowizję od kosztów przesyłki

Od czerwca 2020 roku Allegro zacznie pobierać dodatkową prowizję od kosztów przesyłki wystawiony przedmiotów. Dodatkowa prowizja będzie dotyczyć jedynie aukcji które nie korzystają z Allegro Smart lub gdy koszt wysyłki wynosi 0 zł.

Poniżej kilka przykładów jak będzie liczona prowizja:

  1. Sprzedaż jednego przedmiotu – Sprzedałeś na Allegro przedmiot o wartości 100 zł, a prowizja w kategorii dla której był wystawiony wynosi 9%. Zamawiający wybrał przesyłkę kurierską za 15 zł. Prowizja będzie wyliczana od sumy zamówienia i dostawy czyli 115 zł i wyniesie 10,35 zł. Przed zmianami prowizja wyniosłaby 9,00 zł czyli więcej o 1,35 zł
  2. Zakup produktu z dostawą przez Allegro Smart!: Sprzedałeś produkt za 100 zł, a prowizji w dziale którym był umieszczony wynosi 5%. Zamawiający wybrał dostawę w ramach programu Allegro Smart!. Prowizja Allegro będzie wyliczana jedynie od wartości przedmiotu i wyniesie 5,00 zł, ponieważ koszt dostawy wynosi 0 zł. Przed zmianą prowizja również wyniosłaby 5,00 zł
  3. Sprzedaż kliku przedmiotów z różnych kategorii w ramach jednej wysyłki – Sprzedałeś produkt o wartości 100 zł, z kategorii objętej prowizją w wysokości 5%, wraz z przedmiotem o wartości 50 zł, z kategorii objętej prowizją w wysokości 10%. Klient wybrał dostawę dwóch produktów o wartości 15 zł. Koszt dostawy rozłoży się na zakupione przedmioty po 7,5 zł każdy. Prowizja 5% od kwoty 107,5 zł wyniesie 5,37 zł. Prowizja 10% od kwoty 57,5 zł wyniesie 5,75 zł. Razem 11,12 zł. Przed zmianą prowizja wyniosłaby 10,00 zł, czyli mniej o 1,12 zł.

Zmiany w cenniku opłat Allegro uzasadnia chęć zwiększenia przejrzystości kosztów dostawy, ponieważ u różnych sprzedawców koszt dostawy różniły się znacząco.

Nie da się jednak nie zauważyć że zmiana promuje uczestnictwo w programie Allegro Smart! dla sprzedających, ponieważ wtedy  koszt przesyłki nie jest wliczany w sumę z które jest wyliczana prowizja. Zwiększenie ilość sprzedawców uczestniczących w programie z pewnością odbije się na zwiększonej ilość kupujących, którzy zdecydują się na zakup abonamentu Allegro Smart!.

 

Marek Zieliński

Redaktor portalu WIEM123.pl. Interesuje się ekonomią i nowymi technologiami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *