Co to jest nadwyżka finansowa i jak ją zmienić w oszczędności

Pieniądze mają szereg zastosowań i jeszcze więcej określeń. Warto znać kilka podstawowych pojęć, żeby sprawnie nimi zarządzać.

Nadwyżka finansową

To różnica między dochodami a kosztami życia. Bardzo łatwo ją obliczyć. Jeśli na nasze koto wpływa 7 tysięcy, a wydajemy 5 tysięcy miesięcznie, bo tyle wynoszą nasze koszty życia to mamy 2 tysiące nadwyżki. Nasze nadwyżki to także niespodziewane lub mniej spodziewane kwoty: premie, nagrody, wypłaty za nadgodziny, honoraria za zlecenia czy prezenty finansowe, jakie otrzymujemy od rodziny czy znajomych. Co możemy zrobić z nadwyżką finansową? To proste, co tylko chcemy. To w końcu nasze pieniądze i robimy z nimi, co tylko chcemy. Nasze 2 tysiące możemy wydać na wakacje, zostawić w kilku restauracjach, jako zapłatę za eleganckie kolacje albo odłożyć na koncie oszczędnościowym. Możemy też kupić sobie telewizor za 5 tysięcy, wpłacając 2 tysiące naszej nadwyżki i dobierając 3 tysiące pożyczki. Wówczas nasza nadwyżka przekształci się w dług.

Finanse bez nadwyżki

Załóżmy, że zdarza się tak, że z naszych 7 tysięcy dochodu, nagle straciliśmy połowę. To proste, na nasz budżet składały się dotąd dwa wynagrodzenia: twoje i partnerki, a teraz jedno z was straciło pracę. Tyle tylko, że koszt życia nadal wynosi 5 tysięcy. W naszym budżecie powstaje więc niedobór finansowy, nazywany czasem ujemną nadwyżką. Wielu z nas w tym momencie musi pożyczyć pieniędzy, aby pokryć koszty i co za tym idzie, wpada w długi. Są i tacy, którzy dobrze sobie radzą, bo w okresie lepszym składali swoje nadwyżki, zmieniali je w oszczędności, po które spokojnie teraz sięgają. Powstałe w budżecie niedobory pokrywane są oszczędnościami, które zostały zgromadzone w lepszych czasach. Okresowo ten system działa, w dłuższej perspektywie, jeśli pracy nie uda się znaleźć, pozostają dwa rozwiązania: znalezienie przez jedną ze stron innej możliwości zarobkowania (łatwo powiedzieć) lub poszukanie oszczędności w kosztach życia, po to, aby zmniejszyć je do kwoty dochodów. To także zazwyczaj nie jest proste.

Optymalna sytuacja

Z sytuacją idealną mamy do czynienia wówczas, gdy mamy oszczędności i nadwyżki. Oszczędności dają nam spokój i pewność, że uda nam się załatać niedobory, gdy zajdzie taka potrzeba. Jeśli tak się nie stanie, czego rzecz jasna sobie życzymy, spełnimy za nie plany i zrealizujemy marzenia. Nadwyżki natomiast pozwalają nam na sprawienie sobie drobnych przyjemności tu i teraz, ale częściowo powinny być przeznaczane na oszczędności. Nasze nadwyżki mogą być oszczędnościami tylko wtedy, jeśli sami tak zdecydujemy. W innym przypadku wydamy je i na nasze konto nie trafi nic.

Marek Zieliński

Redaktor portalu WIEM123.pl. Interesuje się ekonomią i nowymi technologiami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *