Leasing firmowy jako forma wsparcia finansowego.

Prowadzisz własną firmę lub działalność gospodarczą?
Niezależnie od rodzaju formy prowadzonej działalności gospodarczej można ubiegać się o uzyskanie na swoje przedsiębiorstwo tzw. leasing. Niektóre instytucje finansowo – bankowe świadczą usługi leasingowe zarówno dla klientów indywidualnych, jak i również klientów biznesowych.

Gdzie można znaleźć firmy leasingowe

Firmy te dostępne są w utworzonych do tego celu- specjalnych ekonomicznych czyli strefach miejskich. Strefy  te charakteryzują się dużym skupiskiem wielu firm w jednym miejscu – punkcie na mapie miasta. Ich znaczenie jest strategiczne dla budżetu miasta.
Z punktu widzenia perspektyw: dochodów wynikających z takiego stanu rzeczy. Jednocześnie inwestycyjne strefy przemysłowe miejskie/ podmiejskie są napędem koniunktury gospodarczej państwa polskiego.
Nie od dzisiaj wiadomo, iż firma wnioskująca działająca w specjalnej strefie ma większe szanse na otrzymania pożyczki leasingowej, od firmy będącej poza taką strefą. Wynika to przede wszystkim z różnych powiązań takiej firmy pomiędzy innymi pomiotami gospodarczymi, prywatnymi czy spółkami państwowymi.

Co to jest leasing

Otóż leasing jest to pożyczka firmowa – kredyt oferowany na specjalnych warunkach tylko dla firm, które w ten sposób nabywają prawa do korzystania/ używania z dóbr materialnych zawartych w umowie. Pomiędzy leasingobiorcą , a instytucją finansową oferującą leasing. Innymi słowy jest to wynajęcie konkretnego dobra materialnego przez wnioskodawcę leasingowego. Wynajem trwa dopóki podmiot wnioskujący nie spłaci pożyczki pozyskanej na ten cel. W sytuacji spłacenia finansowego przez wnioskodawcę przejmuje on przedmiot, będący wyszczególniony w umowie cywilnoprawnej najmu – przejęcie następuje na własność czyli dożywotnio. Jednak przed tym trzeba podjąć decyzję o skorzystaniu z tzw.: prawa wykupu dobra materialnego, np. samochodu. W tym wypadku jego cena będzie o wiele niższa, niż wartość rynkowa. Dokonać wykupu materialności wziętej w banku trzeba podczas chęci wykupu sięgnąć do zapisów umowy, w której są spisane  wszystkie wytyczne oraz szczegółowe warunki. Wszelkie aragrafy  znajdują się w umowie zwanej OWUL-em.

Jak ustalić wielkość raty

Rat kredytu indywidualnie mogą zostać zminimalizowane na bardziej elastycznie dopasowane do profilu pożyczkobiorcy. Pozostałe warunki umowy kredytowej również są ściśle dostosowane pod możliwości finansowe pomiotów firmowych.
Kredytodawca czyli bank  bierze pod uwagę wielkość  przedsiębiorstwa. Jego majątek  kapitał własny, historie kredytową BIK – Biuro Informacji Kredytowej i BIG – Biuro Informacji Gospodarczej, stabilność rynku, na którym firma świadczy usługi lub wytwarza je w postaci dóbr materialnych.

Na podstawie informacji uzyskanych {zdobytych} przez bank, może on zaoferować dogodniejsze warunki/ kryteria}i tj: okres , elastyczniejsze raty, ubezpieczenia  tzw. wakacje finansowe dla firm- w skrajnych sytuacjach, dalsze możliwości negocjacji prowizji oraz wysokości opłat uzależnionych od koniunktury finansowej na rynku, 0% marży od udzielenie kredytu, najniższa wpłat za wcześniejsze spłacenie kredy Zależnych/ powiązanych niezmiennie od koniunktury finansowej na rynku, najniższa marża-{prowizja banku, 0% odsetek z przekazów wpłat za wcześniejsze spłacenie kredytu/ zobowiązania finansowe, szybka decyzja oraz wypłata leasingowa.

Wokół polskiego obszaru handlowego rynku są powszechnie dostępne oferty wielu firm świadczących wykonujących tego tupu rodzaju usługi finansowo – leasingowe w tzw. opcja: leasing miejskiego. Są nimi zarówno pomioty finansowe pieniężne udzielające wsparcia finansowego, jak i podmioty (firmy partnerskie pośredniczące) przy transakcjach, również przy tym pracują osoby nazywane są agentami.

Wiele firm oferuje pakiety leasingowe opcje leasingowe w tzw. : Leasingu Miejskim. Obejmujące otaczające swoim zakresem zasięgiem dostępem usług. Usługi prace na rzecz leasingu oferują przedstawiają; wynajem samochodów aut, zarządzanie kontrolowanie wynajmu flot, pojazdów ciężarowych, maszyny budowlane, maszyny i urządzenia techniczne, urządzenia medyczne, nieruchomości budynki, ubezpieczenia ( w tym różne polisy), narzędzia elektryczne przyrządy elektryczne, elektronika użytkowa konsumencka, sprzęt sportowy rekreacyjno-wypoczynkowy, sprzęt komputerowy, sprzęty audio – wizualny. sprzęt na hale produkcyjne przemysłowe w fabrykach zakładach, a także wszystkie inne przedmioty dające się ująć w sporządzonej umowie najmu dokumentu najmu.

Jakie firmy leasingowe są Polsce

Instytucjami korporacjami finansowymi, które udzielają leasingu są: mLeasing Sp. z o. o., Idea Getin Leasing, PKO leasing, Leasing Polski, również niektóre koncerny samochodowe w ramach własnego finansowego wkładu własnego, udzielają leasingu firmowego.
Oferta tych firm usługodawców finansowych oraz agentów przedstawicieli leasingowych jest ściśle  dopasowana zarówno do konkretnych spółek, a także dedykowana  wybranej grupie grupie podmiotów z branży.

Lista firmy leasingowych w Polsce:

Firma Adres
De Lage Landen Leasing Polska S.A. 00-085 Warszawa, ul. Bielańska 12, Budynek Senator
SG Equipment Leasing Polska Sp. z o.o. 00-102 Warszawa , ul. Marszałkowska 111
SEB Leasing Polska Sp. z o.o. 00-120 Warszawa, Ul. Złota 59
Volkswagen Leasing GmbH Sp. z o.o. Oddział w Polsce 00-124 Warszawa , Rondo ONZ 1
LHI Leasing Polska Sp. z o.o. 00-203 Warszawa, ul Bonifraterska 17
Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów 00-252 Warszawa, ul. Podwale 3/9
ING Lease (Polska) Sp. z o.o. 00-499 Warszawa, Pl. Trzech Krzyży 10/14
Handlowy-Leasing Sp. z o.o. 00-613 Warszawa , ul. Chałubińskiego 8
Immoconsult Leasing Polska Sp. z o.o. 00-684 Warszawa, ul. Wspólna 47/49
Raiffeisen Leasing Polska S.A. 00-838 Warszawa, ul. Prosta 51
Nordea Finance Polska S.A. 00-854 Warszawa, Al. Jana Pawła II 25
Athlon Car Lease Polska Sp. z o.o. 00-867 Warszawa, Atrium Plaza, Al. Jana Pawła II 29
BRE Leasing Sp. z o.o. 00-963 Warszawa , ul. Ks. Ignacego Skorupki 5
Kredyt Lease S.A. 01-211 Warszawa , ul. Kasprzaka 2/8
KBC Autolease Polska Sp. z o.o. 01-211 Warszawa, ul. Giełdowa 7/9
Deutsche Leasing Polska S.A. 01-531 Warszawa, ul. Wybrzeże Gdyńskie 6A
Corpo Flota Sp. z o.o. 01-684 Warszawa, ul. Klaudyny 1
Caterpillar Financial Services Poland Sp. z o.o. 01-797 Warszawa , ul. Powązkowska 44c
Millennium Leasing Sp. z o.o. 02-017 Warszawa, Al. Jerozolimskie 123 a
ORIX Polska S.A. 02-366 Warszawa, ul. Bitwy Warszawsk. 1920r 7B, IVp.
Mercedes-Benz Leasing Polska Sp. z o.o 02-460 Warszawa , ul. Gotliba Daimlera 1
Daimler Fleet Management Polska Sp. z o.o. 02-460 Warszawa, ul. Gottlieba Daimlera 1
PEKAO Leasing Sp. z o.o. 02-670 Warszawa , ul. Puławska 182
Pekao Leasing i Finanse SA 02-670 Warszawa, ul. Puławska 182
Arval Service Lease Polska Sp. z o.o. 02-672 Warszawa, ul. Domaniewska 49, budynek Trinity Park III
LeasePlan Fleet Management Polska Sp. z o.o. 02-672 Warszawa, ul. Domaniewska 52
DnB NORD LEASING Sp. z o.o. 02-676 Warszawa , ul. Postępu 15 c
BGŻ BNP Paribas 02-676 Warszawa, Suwak 3
BNP Paribas Lease Group Sp. z o.o. 02-676 Warszawa, Suwak 3
Business Lease Poland Sp. z o.o. 02-677 Warszawa, ul. Taśmowa 7
Fraikin Polska Sp. z o.o. 02-677 Warszawa, ul. Taśmowa 7
VFS Usługi Finansowe Polska Sp. z o.o. 02-785 Warszawa , ul. Puławska 303
Siemens Finance Sp. z o.o. 03-821 Warszawa , ul. Żupnicza 11
ALD Automotive Polska Sp. z o.o. 04-041 Warszawa, ul. Ostrobramska 101a
Scania Finance Polska Sp. z o.o. 05-830 Nadarzyn , Al. Katowicka 316
Express S.A. 30-403 Kraków, ul. Rzemieślnicza 26
NOMA 2 Sp. z o.o. 40-041 Katowice, ul. Plebiscytowa 36
Europejski Fundusz Leasingowy S.A. 53-605 Wrocław, Pl. Orląt Lwowskich 1
Carefleet S.A. 53-605 Wrocław, Plac Orląt Lwowskich 1
VB Leasing Polska SA 53-611 Wrocław, ul. Strzegomska 42 b
SGB-TRANS-LEASING Polskie Towarzystwo Leasingowe Sp. z o.o. 60-246 Poznań, ul. Winklera 1
BZ WBK Finance&Leasing S.A. 61-894 Poznań , Pl. Andersa 5
IKB Leasing Polska Sp. z o.o. 61-894 Poznań, Pl. Wł. Andersa 3
Watin Leasing & Finance S.A. 62-002 Suchy Las , ul. Obornicka 4a, Jelonek k/Poznania
Futura Leasing S.A. (Masterlease) 80-308 Gdańsk, ul. Polanki 4
Prime Car Management SA (Masterlease) 80-308 Gdańsk, ul. Polanki 4
PKO Leasing S.A. 93-281 Łódź, al. Śmigłego-Rydza 20

Jak wygląda proces  wnioskowania, gdzie należy się udać?

W tym ceku należy udać się na spotkanie z agentem, po wcześniejszym umówieniu się telefonicznie. W czasie spotkania, także przy wnioskowaniu bezpośrednim lub pośrednim osoba ubiegająca się od kredyt leasingowy może zostać poproszona o przedstawienie dokumentów tj.:
zaświadczeń z ZUS, zaświadczeń z Urzędu Skarbowego , opinii z banków prowadzących rachunki, dokument o podanie informacji wskazujących osobistego majątku czyli zaświadczeniu o źródłach jego finansowania.

W różnych miastach na obszarze kraju, są dwa sposoby  starania się o dofinansowanie. Są dwa tryby bezpośredni oraz pośredni. Pierwszy umówienie się  odnośnie terminu spotkania oraz udanie się samemu na spotkanie. Drugi wariant to: skorzystaniu z usług agentów.Przy czym warto pytać o szczegóły umowy wsparcia finansowego aby mieć pewność  sytuacji na podpisanym dokumencie.

Zarówno w leasingu operacyjnym i finansowym spisany jest osobną umową dotyczącą wynajmowanego przedmiotu osobom trzecim , również może to być dodatkowy aneks do umowy traktujący o dodatkowych zapisach. Bardzo często  jest to możliwe po uiszczeniu  dodatkowej opłaty manipulacyjnej.

Na sam koniec warto dodać: w leasingu powinno się podejmować należyte decyzje z solidną dyscypliną finansową, przy możliwie jak najlepszym wsparciu- ewentualnych partnerów w biznesie.,

Marek Zieliński

Redaktor portalu WIEM123.pl. Interesuje się ekonomią i nowymi technologiami

Dodaj komentarz