3 najbardziej popularne kryptowaluty – poznaj ich charakterystykę

Rynek kryptowalut ostatnimi czasy nieco przycichł, jednak wciąż pozostaje w fazie wzrostu. To oznacza, że wartość tego rodzaju jednostek monetarnych, a przynajmniej ich znaczącej części, stale będzie wzrastał. Dlatego warto zwrócić uwagę na 3 najbardziej powszechne obecnie kryptowaluty, by poznać ich historię i wartość, między innymi pod kątem inwestycyjnym.

Bitcoin to właściwie internetowa sieć płatnicza P2P typu open-source, a także kryptowaluta w tej sieci. Jej wyjątkowość polega na pełnej decentralizacji; jest tak zaprojektowana, że nikt – ani autor, ani inne osoby, grupy lub rządy – nie może wpływać na walutę, fałszować, przejmować rachunków, kontrolować przepływów pieniężnych ani zwiększać inflacji. W sieci nie ma centralnego punktu ani nikogo, kto może podejmować decyzje dotyczące bitcoina. Ostateczna liczba bitcoinów jest znana z wyprzedzeniem, a wydanie bitcoinów jest zdefiniowane w kodzie źródłowym sieci. To najpopularniejsza kryptowaluta a jej wartość to obecnie przeszło 7000 euro (dla porównania przy kurs wymiany euro – frank wynoszącym 1, 1). Jego powstanie datuje się na rok 2009, a twórcą był Satoshi Nakamoto.

Ethereum jest kryptowalutą i platformą typu open source opartą na zdecentralizowanej bazie danych, zwanej blockchain, która chroni przed nieautoryzowanym zewnętrznym i wewnętrznym naruszeniem. Jednocześnie jest to zdecentralizowana, kompletna maszyna wirtualna Turinga – maszyna wirtualna Ethereum (EVM) – która jest używana do uruchamiania tak zwanych „inteligentnych umów”, które zapewniają płynne i niezarządzane działanie sieci. Jego wartość to obecnie około 217 euro.

XRP to oznaczenie kryptowaluty, która jest natywną siecią kryptowalut o nazwie XRP Ledger, która opiera się na kryptografii, rozproszonej sieci peer-to-peer i oprogramowaniu open source. Sieć XRP Ledger została utworzona w 2012 r. i uruchomiono 100 mld jednostek XRP. Ale ich liczba stale się zmniejsza, XRP będzie coraz mniej. Wartość XRP obecnie to około 0, 35 euro.

Jak więc widać właściwie tylko bitcoin zawładnął światem finansów, choć niewątpliwie tendencja wzrostowa kilku z kryptowalut, jak na przykład EOS, które kosztuje już 5 euro może sprawić, że kurs wymiany euro – frank przestanie nas niegdyś interesować

Marek Zieliński

Redaktor portalu WIEM123.pl. Interesuje się ekonomią i nowymi technologiami