Jak podnieść wartość mieszkania przed sprzedażą?

Ceny nieruchomości są wysokie i niewiele wskazuje na to, aby miały w najbliższym czasie spadać. Faktycznie, kryzys pandemiczny wpływa na pewne wahania na rynku, deweloperzy sprzedają nieco mniej, a kredyt hipoteczny obwarowany jest nieco większymi wymogami. Jednocześnie, pieniądze trzymane na kontach oszczędnościowych tak bardzo tracą na wartości, że lokowanie w nieruchomości to dla wielu inwestorów nadal najlepszy sposób na utrzymanie oszczędności na przynajmniej dotychczasowym poziomie. Mieszkania się sprzedają i będą się sprzedawały, tyle tylko, że zanim pozbędziemy się swojej nieruchomości, bo np. chcemy ją wymienić, na inną zastanówmy się, jak podnieć jej wartość. Na co zwracają uwagę kupujący?

Okna i drzwi

To akurat stosunkowo kosztowna inwestycja, ale kupujący nie zwróci uwagi na hałas z ulicy czy straty ciepła. Nie ma co ukrywać, że nowe okna i drzwi podnoszą estetykę mieszkania i podnoszą jego wartość. Jeśli tylko mamy możliwość takiej wymiany, nie zastanawiajmy się, bo na pewno nam się zwróci.

Ściany

Kupujący bardzo dokładnie oglądają przestrzeń, szczególnie gdy jest pusta. Malowanie nie jest kosztowne i można je wykonać samodzielnie, a pachnące świeżą farbą mieszkanie sprawia wrażenie nowego i zadbanego. Jeśli zdecydujemy się na jasne kolory, mieszkanie na pewno nabierze uroku, będzie się wydawać optycznie większe, a potencjalny kupujący zyska pewność, że łatwo je przemaluje.

Meble

Bardzo często się zdarza, szczególnie w przypadku lokali, które dziedziczymy, że panuje w nich klimat zupełnie nie z tej epoki. Rzecz jasna, nie rozmawiamy o antykach, a o rozsypujących się meblościankach czy narożnikach, których sami nie wykorzystalibyśmy nawet na działce. Zanim zdecydujemy się na sprzedaż, poświęćmy czas i usuńmy te relikty, które tylko odstraszają kupców. Zdecydowanie lepiej, aby mieszkanie było puste i w ogóle nieumeblowane, niż umeblowane w sposób szkaradny.

Profesjonalne sprzątanie

Sprzątanie to zajęcie meczące, żmudne i o czym nie każdy pamięta, trudne. Podobnie jak do każdej innej czynności, tak i do tej trzeba mieć odpowiednie podejście, określoną wiedzę i sporo sprzętu. Usługi nie są w tym kraju tanie, ale fachowo wykonane naprawdę są warte swojej ceny. Dobre sprzątanie nie jest sprawą łatwą i jeśli nie chcesz, aby potencjalny kupujący uciekł z krzykiem na widok kolejnego pająka wychodzącego spod wanny, zdecyduj się na fachową ekipę.

Oświetlenie

Mrok potęguje wrażenie ponurości, a dobre oświetlenie podkreśla urodę, nawet gdy jest jej niewiele. Kilka taśm LED, klimatyczne lampki nocne i prosty, nawet papierowy abażur, zamiast gołej żarówki i każde mieszkanie nabiera odrobiny uroku. Inwestycja to tylko kilka złotych, a ciepła barwa żarówek zdecydowanie doda urody każdemu wnętrzu.

Piwnica

Nie zapominajmy o tym pomieszczeniu. Kupujący może, a nawet powinien je obejrzeć i zbiór konfitur sprzed epoki oraz uciekająca spod nóg mysz, mogą znacząco wpłynąć na jego decyzję o zakupie. Raczej nikt nie robi dziś przetworów, ale dodatkowe miejsce do przechowywania, na rower czy sprzęt gospodarczy przyda się każdemu. Przygotowując mieszkanie do sprzedaży, nie zapominajmy o posprzątaniu i odmalowaniu piwnicy. Jeśli kupimy kilka roboczych regałów w markecie budowlanym, piwnica stanie się dodatkowym atutem przemawiającym za inwestycją w nasz lokal.

Balkon

Dobrze urządzony balkon to naturalne przedłużenie mieszkania, o określonej wartości materialnej. Warto zadbać o posadzkę, wykładając ją choćby gotowymi wykładzinami czy modułową podłogę, zrobić miejsce i ustawić krzesełka. W ten sposób tworzymy dodatkowe miejsce do wypoczynku. Jeśli zadbamy o kilka roślin doniczkowych, nabierze ono uroku i będzie robić spore wrażenie, co podniesie wartość samego mieszkania.

Drobne naprawy

Wymiana uszczelek w cieknącym kranie, włącznika światła, który reaguje tylko na odpowiedni nacisk, czy brudnych od farby gniazdek elektrycznych to niewielki wysiłek finansowy, który może być bardzo opłacalny. Mieszkanie nie będzie sprawiać wrażenia zaniedbania, wręcz przeciwnie, ręka gospodarza zacznie być widoczna. Kupujący będzie miał świadomość, że troszczymy się o lokal i dbamy o naprawy bieżące.

Marek Zieliński

Redaktor portalu WIEM123.pl. Interesuje się ekonomią i nowymi technologiami