Czy BIK wpływa na twoją zdolność kredytową?

Nasza historia w Biurze Informacji Kredytowej ma ogromny wpływ na to, jak zostaniemy potraktowani w banku, gdy będziemy musieli skorzystać z kredytu. Wielu twierdzi, że zły BIK oznacza brak zdolności kredytowej. To zupełnie mylone myślenie. Bank ocenia bowiem nas z wielu stron, a zdolność kredytowa to zupełnie co innego, niż niska ocena naszej wiarygodności.

Czym jest zdolność, a czym wiarygodność kredytowa?

Zdolność kredytowa to po prostu możliwość spłaty określonej wysokości rat w uzgodnionym z bankiem terminach. Po prostu, gdy zaciągniemy kredyt, musimy oddać pożyczone pieniądze razem z ustalonymi odsetkami i ewentualna prowizja, które ustaliliśmy w umowie. Bardzo istotne dla banku jest to, aby proces odbywał się zgodnie z ustalonym harmonogramem spłat. Bank, badając naszą zdolność kredytową, sprawdza wysokość naszych dochodów netto, istniejący stan zobowiązań (czyli nasz zadłużenie na dzień zaciągania kredytu) oraz wysokość naszych kosztów życia. W ten sposób odejmując od dochodu pozostałe dwie kwoty, ocenia jaka wysokość raty jest dla nas dopuszczalna. Wiarygodność kredytowa to zupełnie co innego i to właśnie do jej oceny, bank wykorzystuje informacje zawarte w Biurze Informacji Kredytowej. Niestety, bankowi nie wystarczy słowo honoru i obietnica, że na pewno oddasz pożyczone pieniądze. Chce wiedzieć o tobie zdecydowanie więcej. Jeśli twoja historia w BIK jest dobra, nie masz się czego obawiać. Zdecydowanie gorzej, gdy nie jest najlepsza lub, co ciekawe, w ogóle jej nie ma. Wtedy może się okazać, że wysoka zdolność kredytowa to za mało, abyś dostał kredyt.

Jakich informacji, bank szuka w BIK?

Ponownie, niektórzy zupełnie błędnie uważają, że BIK to lista dłużników, którzy nie spłacają długów. W Internecie wprost roi się od ogłoszeń, z propozycjami wyczyszczenia BIK. To bzdura, bo są tam umieszczane informacje o wszystkich osobach, które sięgnęły kiedykolwiek po jakąkolwiek pożyczkę. Biorąc pod uwagę, ze większość z nas przynajmniej raz w życiu skorzystało z pożyczki bankowej, dokonało zakupu ratalnego czy skorzystało z oferty Skok, czy choćby chwilówki, można spokojnie przyjąć, ze w BIK znajdują się informacje o każdym z nas. Rejestr obejmuje wszelkie instytucje i gromadzi dane o kwotach zobowiązań, rodzajach tych zobowiązań i wysokościach oraz terminach spłacanych rat. Jeśli do tej pory nie miałeś problemów ze spłatą rat, zupełnie nie masz powodów do zmartwienia, a nawet więcej informacji o pozytwnie spłaconych

Marek Zieliński

Redaktor portalu WIEM123.pl. Interesuje się ekonomią i nowymi technologiami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *