Jak sprawdzić się w KRD – za darmo

Krajowy Rejestr Długów to największe biuro informacji gospodarczej w Polsce. Z biur informacji gospodarczych korzystają praktycznie wszystkie instytucje finansowe w naszym kraju. Biura informacji gospodarczej gromadzą informację na temat zadłużenia osób fizycznych oraz firm. Dane te są udostępniane firmom które współpracują z danym biurem gospodarczym. Jeżeli w Krajowym Rejestrze Długów znajdzie się informacja o tym że nie zapłaciłeś raty, abonamentu lub nie uregulowałeś innych zobowiązań finansowych to można oznaczać że nie będziesz mógł skorzystać z kolejnego kredytu, wziąć telefon na abonament lub podpisać umowy na telewizję cyfrową, internet. W poniższym artykule wytłumaczymy krok po kroku jak się sprawdzić w KRD. Jest to możliwe całkowicie za darmo i to właśnie ten sposób sprawdzenia się w Krajowym Rejestrze Długów zostanie opisany poniżej.

Krajowy Rejestr Długów – podstawa działania

Biura informacji gospodarczej rozpoczęły swoją działalność na podstawie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych z 2003 roku. W kolejnych latach przepisy były nowelizowane i zmieniane, ale to ustawa z 2003 roku dała początek wymianie informacji gospodarczej w Polsce. To właśnie w tym roku rozpoczął działalność Krajowy Rejestr Długów który jest najstarszym biurem informacji gospodarczej w Polsce. W ustawie przewidziana została możliwość sprawdzenia siebie w danym BIGu za darmo raz na 6 miesięcy. Właśnie na tej podstawie możliwe jest darmowe sprawdzenie siebie w Krajowym Rejestrze Długów.

Co ważne jeżeli dostaliśmy informację że jesteśmy wpisani do biura informacji gospodarczej to niekoniecznie musi oznaczać że znaleźliśmy się w bazie Krajowego Rejestru Długów. Oprócz KRD w Polsce funkcjonują jeszcze inne biura informacji gospodarczej. Poniżej ich lista:

Dlatego ważne jest aby dopytać instytucję z której dostaliśmy informację o tym że jesteśmy dłużnikami o dokładną nazwę biura informacji gospodarczej w której jesteśmy “notowani”. Dzięki tej informacji będziemy wiedzieć gdzie dokładnie musimy się sprawdzić aby zobaczyć komu i ile jesteśmy winni. Dlaczego ma to znaczenie? Ponieważ jeżeli spłacimy nasze zobowiązanie figurujące w bazie biura informacji gospodarczej to zazwyczaj w ciągu kilku dni zostaniemy usunięci z rejestru dłużników i będziemy mieli czyste konto co powinno nam pozwolić na zawarcie umowy z instytucją która nam wcześniej tego odmówiła poprzez figurowanie na liście dłużników. 

Jak wspomniałem wcześniej w tym poradniku przedstawimy instrukcję krok po kroku jak sprawdzić się w Krajowym Rejestrze Długów. Innymi biurami informacji gospodarczej zajmiemy się w osobnych artykułach.

Jak sprawdzić czy jestem dopisany do bazy dłużników KRD?

Sprawdzenie siebie w KRD jest bardzo proste i możliwe bez wychodzenia domu. Całość w paru krokach możemy zrobić przez internet.

 1. Zaczynam od wejścia na stronę konsument.krd.pl jest to serwis Krajowego Rejestru Długów dedykowany konsumentom.
Jak sprawdzić się w KRD - krok 1 - strona konsument.krd.pl
Jak sprawdzić się w KRD – krok 1 – strona konsument.krd.pl
 1. Musimy zjechać na sam dół strony aby przejść na link kierujący do serwisu transakcyjnego znajdujący się w zdaniu “Informację ustawową można pobrać składając wniosek osobiście w siedzibie biura, przesyłając go na adres biura lub poprzez założenie konta w  serwisie transakcyjnym.”
Jak sprawdzić się w KRD - krok 2 - serwis transakcyjny
Jak sprawdzić się w KRD – krok 2 – Serwis transakcyjny
 1. Po kliknięciu w link zostaniemy przekierowani do procesu zakładania konta gdzie musimy podać nasze dane osobowe oraz stworzyć login i hasło dla naszego konta. Musimy potwierdzić że nie jesteśmy robotem zaznaczając opcję “nie jestem robotem” oraz zaakceptować “regulamin Krajowego Rejestru Długów”, “Ogólne warunki świadczenie usług dla konsumentów przez KRD BIG S.A.”, “Cennik usług”. Co ważne – klikając cennik usług mamy informację i potwierdzenie że zakładane konto jest darmowe ponieważ opłata aktywacyjna oraz za pakiet wynosi 0 zł. Myląca może być informacja o tym że sprawdzenie czy jesteś wpisany do Krajowego Rejestru Długów – liczba darmowych ma komentarz brak a każde sprawdzenie kosztuje 6,90 zł ale jest to informacja która obowiązuje po tym jak wykorzystamy już nasze darmowe sprawdzenie przysługujące nam raz na pół roku.
Jak sprawdzić się w KRD - krok 3 - uzupełnij dane
Jak sprawdzić się w KRD – krok 3 – Uzupełnij dane
 1. Po uzupełnieniu wszystkich danych oraz zaakceptowaniu wymaganych zgód, potwierdzeniu poprawności danych oraz podaniu informacji na temat naszego adresu zamieszkania przechodzimy do kolejnego kroku. To już jeden z ostatnich kroków na naszej drodze do sprawdzenia siebie w KRD. Jest nim potwierdzenie swojej tożsamości. Odbywa się to poprzez dodanie skanów lub zdjęć naszego dowodu osobistego. Po dodaniu wymaganych plików oraz zaznaczeniu że nie jesteśmy robotem. Klikamy “załóż konto”
Jak sprawdzić się w KRD - krok 4 - Potwierdzenie Tożsamości
Jak sprawdzić się w KRD – krok 4 – Potwierdzenie Tożsamości
 1. Powinniśmy dostać maila z potwierdzeniem założenia konta. Znajdziemy w nim informację o tym jakie konto założyliśmy oraz że jest ono darmowe. Możemy się teraz zalogować do naszego konta w Krajowym Rejestrze Długów. Ważna informacja – aby dokonać darmowego sprawdzenia siebie w KRD musimy poczekać aż biuro informacji gospodarczej zweryfikuje nasz dokument tożsamości. Może to zająć od jednego do trzech dni. W naszym przypadku trwało to dwa dni. Dopiero po tym jak nasza tożsamość zostanie potwierdzona uzyskamy możliwość pobrania bezpłatnego raportu na swój temat z Krajowego Rejestru Długów. Jest to dostępne poprzez wybraniu opcji “Sprawdzanie” w górnym menu i później “sprawdź czy jesteś wpisany do Krajowego Rejestru Długów”
Jak sprawdzić się w KRD - krok 5 - Sprawdzenie siebie
Jak sprawdzić się w KRD – krok 5 – Sprawdzenie Siebie
 1. Pozostaje nam tylko naciśnięcie czerwonego guzika po prawej stronie.
Jak sprawdzić się w KRD - krok 6 - Zamówienie raportu
Jak sprawdzić się w KRD – krok 6 – Zamówienie raportu

Potwierdzamy że chcemy pobrać raport na nasz temat i za chwilę będziemy dysponować pełną wiedzą kto, za co i na jaką kwotę dopisał nas do Krajowego Rejestru Długów. Gratulację, właśnie sprawdziłeś się w KRD. Tak jak wspominałem wcześniej w osobnych artykułach zamieścimy poradniki jak sprawdzić się w pozostałych biurach informacji gospodarczych oraz biurze informacji kredytowej. 

Co zawiera raport o sobie z Krajowego Rejestru Długów?

W raporcie znajdziemy potwierdzenie iż raport dotyczy naszej osoby. Podstawę prawną na jakiej powstał raport czyli informację że raport został udostępniony przez Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA, ul. Danuty Siedzikówny 12, 51-214 Wrocław na podstawie Ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz. U. 2010 nr 81, poz. 530). Dalej mamy informację o naszym zadłużeniu. Idąc po kolei znajdują się tam takie informacje jak:

 • liczba informacji – jest to liczba informacji gospodarczych przekazana na nasz temat
 • liczba wierzycieli – liczba ile firm przekazało informację na nasz temat
 • łączna kwota w PLN – suma naszych zobowiązań podana w złotówkach

Całość jest podzielona jeszcze na dwie kolumny,  na kwestionowane przez na zobowiązania jak i te których nie zakwestionowaliśmy nazwane w raporcie jako bezsporne. W tym temacie warto wyjaśnić że jeżeli sprawdzimy się w KRD i z raportu wynika że mamy zobowiązania które według naszej wiedzy są już spłacone, to możemy zakwestionować taki wpis i domagać się jego usunięcia. Jak to zrobić, opiszemy już w osobnym artykule, ale będziemy potrzebowali dowody na to że takie zobowiązanie zostało już spłacone.

Za co można trafić na listę dłużników w Krajowym Rejestrze Długów?

Lista zobowiązań których nieuregulowanie może skutkować wpisem do KRD jest bardzo długa, między innymi na listę trafimy jeśli nie zapłacimy:

 • mandatu za przejazd komunikacją miejską lub pociągiem
 • rachunku za prąd, wodę, gaz
 • raty kredytu
 • raty pożyczki
 • alimentów 
 • opłaty za ubezpieczenie samochodowe, mieszkaniowe 
 • abonamentu komórkowego
 • abonamentu za internet, telewizję

To tylko niektóre zobowiązania. Tak naprawdę brak opłacanie większości naszych zobowiązań może spowodować że prędzej czy później znajdziemy się na liście dłużników w którymś z biur informacji gospodarczych. 

Jaka dopisać kogoś do bazy Krajowego Rejestru Długów?

Aby dopisać kogoś jako dłużnika do bazy biura informacji gospodarczej muszą zostać spełnione warunki wskazane w ustawie o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych z 14 czerwca 2010 roku. Ustawa ta umożliwiła również konsumentom przekazywanie informacji do biura informacji gospodarczej na temat zadłużenia innych konsumentów. Innymi słowy, jeżeli pożyczymy sąsiadowi pieniądze a sąsiad nam ich nie odda to możemy go dopisać do Krajowego Rejestru Długów. Warunkiem koniecznym w tym przypadku jest posiadanie tytułu wykonawczego z klauzulą wykonalności – może to być na przykład wyrok sądu lub nakaz zapłaty.

Przedsiębiorca może dodać informacje o zadłużeniu konsumenta jeżeli kwota długu przekracza 200 zł, jeżeli chce dodać innego przedsiębiorcę to kwota długu musi przekroczyć 500 zł. By dopisać dłużnika bez względu na kwotę zobowiązania konieczne jest uzyskanie tytułu wykonawczego z klauzulą wykonalności. 

Bez względu na to czy jesteśmy konsumentem czy przedsiębiorcą swojego dłużnika musimy poinformować o tym że zamierzamy go dopisać do biura informacji gospodarczej. Jak to zrobić? Musimy dłużnikowi wysłać wezwanie do zapłaty z informacją że jeżeli nie ureguluje on swojego długu to zostanie dopisany do bazy dłużników. W przypadku Krajowego Rejestru Długów możemy zlecić wysłanie takiego wezwania w naszym imieniu przez KRD. Dłużnik ma 14 dni kalendarzowych na uregulowanie długu. Jeżeli tego nie zrobi, możesz go dopisać na listę dłużników Krajowego Rejestru Długów.

Jestem dopisany do KRD – co dalej?

Po tym jak sprawdzimy się w KRD, pobierzemy raport, może okazać się że jesteśmy dopisani. Co dalej? Najprościej jest po prostu spłacić zobowiązanie. W raporcie będzie informacja kto i na jaką kwotę nas dopisał. Bardzo ważne jest to że po spłacie długu dane o naszym zadłużeniu zostaną usunięte. Krajowy Rejestr Długów nie gromadzi historii na temat naszego zadłużenia, więc w przypadku uregulowaniu swoich długów znikamy z bazy. Dzięki temu w przypadku weryfikowania nas przez różne instytucje finansowe będziemy mieli czystą kartę. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku BIKu czyli Biura Informacji Kredytowej, ale to już temat na osobny artykuł. Jeżeli nie jesteśmy w stanie spłacić naszych długów, możemy rozważyć ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Dzięki temu, możemy wyjść z długów i zacząć z czystą kartą. Jak to zrobić? Ten artykuł zawiera wszelkie niezbędne informację o tym jak ogłosić upadłość konsumencką.

Mam nadzieję że instrukcja sprawdzenia siebie w KRD będzie dla was przydatna. W razie pytań lub wątpliwości dajcie znać w komentarzach poniżej.

Dodaj komentarz